i.safe MOBILE IS440.1 5G Radio Set
i.safe MOBILE IS440.1 5G Radio Set, portable radio for Zone 1/21 Read more
![]()
The 5G radio ensures secure and failure-free PoC communication via public or campus networks (4G or 5G) or Wi-Fi® in Ex-Zone 1/21. A gateway makes the IS440.1 interoperable with previous radio technologies and enables a seamless integration into existing systems. The 5G radio offers a user-orientated look & feel, a replaceable battery, large buttons for PTT, SOS, talkgroup selection, a powerful front speaker, an ISM interface and a functional fixing clip.
ADVANTAGES
- Channel selector e.g. for PTT applications
- Programmable red key (e.g. for lone worker protection/SOS)
- Programmable side key (e.g. for PoC/PTT)
- Additional programmable buttons, M1 & M2, assignable via Button App
- 8-pin ISM interface for optional audio accessories
- Powerful 4800 mAh battery for extreme runtime as an optional accessory
- Amplified loudspeaker for noisy work environments
- Integrated belt clip for safe carrying
This device supports i.safe MOBILE App World
App World is i.safe MOBILE’s digital platform for certified industrial apps. It allows you to easily install applications designed for hazardous and demanding environments.Available apps in App World:
- Fleet Management:Fleet Client (Swiftcom)
- Push-to-Talk (PTT):GroupTalk, InstantTalk (Mobile Tornado), Zello, T.Flex (TASSTA), Team on the Run (Streamwide)
- Mobile Device Management:MD Solution (SAFEUEM)
All apps are tested and fully compatible with i.safe MOBILE devices, ensuring maximum safety and reliability
TECHNICAL FEATURES
| ATEX Zone | Zone 1, Zone 21 |
| ATEX certification | EPS 23 ATEX 1 249 X |
| ATEX certification gas | II 2G Ex ib IIC T4 Gb |
| ATEX certification Dust | II 2D Ex ib IIIC T135°C Db |
| ATEX certification mining | - |
| IECEx Certification | IECEx EPS 23.0069X |
| IECEx certification gas | Ex ib IIC T4 Gb |
| IECEx certification dust | Ex ib IIIC T135°C Db |
| IECEx certification mining | - |
| Military standard MIL-STD-810 | MIL-STD-810H |
| Type of device | ATEX 5G radio |
| Ingress Protection | IP68 |
| Operating system | ISM-OS 14 |
| Processor | Qualcomm QCM6490, Octa Core |
| Memory | 64 GB |
| Screensize | 2,4 inch |
| Display resolution | 240 x 320 |
| Touchscreen | Gorilla Glass 3 |
| Camera | 8 MP autofocus (front) |
| Messaging functions | SMS, MMS |
| Mobile connectivity | 4G, 5G |
| Frequencies | FDD-LTE, TDD-LTE, 5G NR |
| Dual Sim | Nano-SIM + eSIM |
| Micro SD | No |
| Battery Capacity | 2,400 mAh (replaceable), 4,800 mAh optional |
| Bluetooth | 5.2 |
| Wifi | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), 2.4 GHz + 5 GHz |
| Flashlight | No |
| Vibrate function | No |
| Barcode reader | No |
| GPS | GPS, A-GPS, GLONASS, A-GLONASS, BeiDou, Galileo, NavIC, QZSS, SBAS |
| SOS button | Yes (programmable) |
| PTT (Pusc-to-Talk) | Yes (programmable) |
| Lone worker protection | Ja (programmeerbaar) |
| Programmable keys | Yes |
| Height (mm) | 136,6 mm |
| Width (mm) | 71,5 mm |
| Thickness (mm) | 32 mm |
| Weight with batteries (gram) | 307 g |
| Factory warranty | 2 jaar (i.safe MOBILE) |







ATEX Phones
ATEX Tablets
ATEX Wearables
ATEX Communication
ATEX Headsets
ATEX Pocket PC
ATEX Scanners
ATEX Measurement
ATEX Lighting
ATEX Camera's
ATEX Network Equipment
Rugged equipment





