Add your review
i.safe-MOBILE IS540.1 ATEX smartphone Zone 1/21
i.safe-MOBILE IS540.1 ATEX smartphone Zone 1/21
3 reviews
Add your reviewArticle code 01-00540001-001-001
€2.095,00€2.079,00
(€2.515,59 Incl. tax)
Delivery time on request
The IS540.1 is an industrial 5G smartphone suitable for ATEX zone 1/21 Read more
Ordered before 14:00, delivered tomorrow.
Description
The first 5G Smartphone for ATEX zone 1
The i.safe-MOBILE IS540.1 5G smartphone with a bright 6-inch full HD display is equipped with a high-end chipset, supports a wide range of frequency bands and offers the highest image quality via the 48 MP main camera. The high-performance processor provides fast data processing for the most demanding industrial applications such as predictive maintenance. The 16-pin ISM interface provides a secure connection for audio accessories, barcode scanners or other add-ons.
Advantages
- Amplified loudspeaker for noisy work environments
- Replaceable 4400 mAh battery
- Programmable side key (e.g. for PoC/PTT)
- Programmable red key (e.g. for lone worker protection/SOS)
Technical Features
Specifications
| ATEX Zone | Zone 1, Zone 21 |
| ATEX certification | EPS 22 ATEX 1 341 X |
| ATEX certification gas | II 2G Ex ib IIC T4 Gb |
| ATEX certification Dust | II 2D Ex ib IIIC T135°C Db |
| ATEX certification mining | - |
| IECEx Certification | IECEx EPS 22.0076X |
| IECEx certification gas | Ex ib IIC T4 Gb |
| IECEx certification dust | Ex ib IIIC T135°C Db |
| IECEx certification mining | - |
| Military standard MIL-STD-810 | MIL-STD-810H |
| Type of device | Smartphone |
| Ingress Protection | IP68 |
| Operating system | Android 14 |
| Processor | Qualcomm QCM6490 Octa Core |
| Memory | 8 GB RAM, 128 GB internal, microSD card supported |
| Screensize | 6" |
| Display resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Camera | 48 MP AF (rear), 5 MP FF (front) |
| Messaging functions | Yes |
| Mobile connectivity | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequencies | 2G GSM 850/900/1800/1900 MHz, 3G WCDMA B1/B2/B4/B5/B8, 4G LTE-FDD B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B13/B14/B17/B20/B25/B26/B28/B29/B30/B66/B71, 4G LTE-TDD B38/B39/B40/B41/B42/B43/B48, 5G NR n1/n2/n3/n5/n7/n8/n12/n20/n25/n28/n30/n38/n40/n41/n48/n66/n71/n77/n78/n79 |
| Dual Sim | Yes, nano SIM + eSIM |
| Micro SD | Yes, up to 128 GB |
| Battery Capacity | 4400 mAh (replaceable) |
| Bluetooth | 5.2 |
| Wifi | 6: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/e/k/r/v |
| Flashlight | Yes |
| Vibrate function | Yes |
| Barcode reader | No |
| GPS | GPS, A-GPS, Glonass, A-Glonass, Beidou, Galileo |
| SOS button | Yes (programmable) |
| PTT (Pusc-to-Talk) | Yes (programmable) |
| Lone worker protection | Yes (programmable) |
| Programmable keys | Yes |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 84,9 mm |
| Thickness (mm) | 20,6 mm |
| Weight with batteries (gram) | 422 g |
| Factory warranty | 3 years |
4,7 stars based on 3 reviews
3 Reviews







ATEX Phones
ATEX Tablets
ATEX Wearables
ATEX Communication
ATEX Headsets
ATEX Pocket PC
ATEX Scanners
ATEX Measurement
ATEX Lighting
ATEX Camera's
ATEX Network Equipment
Rugged equipment

















