BARTEC SP9EX1 ATEX Smartphone Zone 0/1/21
BARTEC SP9EX1 World's most compact ATEX 5G Smartphone for Zone 0/1/21 Read more
BARTEC SP9EX1 Smartphone
Engineered for the utmost safety and performance in hazardous environments, the BARTEC SP9EX1 Smartphone is synonymous with reliability. Combining a robust yet refined design, it balances ruggedness with elegance, ensuring functionality without compromise. As the world’s most compact 5G smartphone for ATEX/IECEx Zone 0/1/21 and NEC Class I, II, III, Division 1, it sets a new standard in hazardous area communication.
With a broad range of accessories, Android 15TM, and comprehensive lifecycle support, the BARTEC SP9EX1 Smartphone ensures reliable performance from deployment throughout its lifespan, delivering exceptional safety and efficiency in even the most challenging environments.
Please note: the wall charger is not included and must be ordered separately.
Benefits
- Compact and lightweight: Designed and optimized for all-day productivity and one hand use.
- Intrinsically safe design: Over 1,000 dedicated components ensuring ex protection.
- Fast 5G network connectivity: Qualcomm® QCM6490 processor supporting both public and private 5G network connectivity.
- Low-light optimized camera: 48MP main camera and 8MP front camera for video calls.
- Rugged: MIL-STD-810H and IP68 rated for water and dust resistance.
Features
- Processor: Qualcomm® QCM6490 Octa Core 2.7 GHz
- Memory: 8 GB
- Mass storage: 128 GB
- Display: 6.1" AMOLED
- Resolution: 1080 x 2340 pixel
- Camera rear: 48 MP with Auto Focus
- Camera front: 8 MP
- 5G/LTE/UMTS/GMS
- WiFi 6
- Bluetooth® 5.2
- NFC-Reader
- Operating system: Android™ 15
- IP65/67
- Interfaces:
- Charging pins
- USB C Port
- Dual SIM (Nano SIM + eSIM)
- Warranty: 2 years
Included products
- BARTEC SP9EX1 Smartphone
- Lithium polymer battery 3.68 V / 4300 mAh (15.8 Wh)
- USB-C cable
- Battery tool
- Quick start guide (EN)
Certification
- ATEX:
Ex II 1G Ex ia IIC T4 Ga
Ex II 2D Ex ia IIIC T135°C Db IP 64 - IECEX:
Ex ia IIC T4 Ga
Ex ia IIIC T135°C Db IP 64
| ATEX Zone | Zone 0, Zone 21 |
| ATEX certification | UL 24 ATEX 3153X |
| ATEX certification gas | Ex II 1G Ex ia IIC T4 Ga |
| ATEX certification Dust | Ex II 2D Ex ia IIIC T135°C Db |
| ATEX certification mining | - |
| IECEx Certification | IECEx UL 24.0004X |
| IECEx certification gas | Ex ia IIC T4 Ga |
| IECEx certification dust | Ex ia IIIC T135°C Db |
| IECEx certification mining | - |
| Military standard MIL-STD-810 | MIL-STD-810H |
| Type of device | Smartphone |
| Ingress Protection | IP68 |
| Operating system | Android 15 |
| Processor | Qualcomm® QCM6490 Octa Core 2.7 GHz |
| Memory | 8 GB RAM, 128 GB intern |
| Screensize | 6,1" |
| Display resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Camera | 48 MP AF (rear), 8 MP FF (front) |
| Messaging functions | Yes |
| Mobile connectivity | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequencies | 2G GSM 850/900/1800/1900 MHz, 3G WCDMA B1/B2/B4/B5/B8, 4G LTE B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B13/B17/B20/B28/B38/B40/B41/B48/B66/B71, 5G NR n1/n2/n3/n5/n7/n8/n20/n25/n28/n38/n40/n41/n48/n66/n71/n77/n78 |
| Dual Sim | Yes (nano-SIM + eSIM) |
| Micro SD | No |
| Battery Capacity | 4300 mAh (replaceable) |
| Bluetooth | 5.2 |
| Wifi | 6 IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Flashlight | Yes |
| Vibrate function | Yes |
| Barcode reader | Yes |
| GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| SOS button | Yes (programmable) |
| PTT (Pusc-to-Talk) | Yes (programmable) |
| Lone worker protection | No |
| Programmable keys | Yes |
| Height (mm) | 168,7 mm |
| Width (mm) | 83,4 mm |
| Thickness (mm) | 17.9 mm |
| Weight with batteries (gram) | 350 g |
| Factory warranty | 2 years |







ATEX Phones
ATEX Tablets
ATEX Wearables
ATEX Communication
ATEX Headsets
ATEX Pocket PC
ATEX Scanners
ATEX Measurement
ATEX Lighting
ATEX Camera's
ATEX Network Equipment
Rugged equipment












