Add your review
i.safe-MOBILE IS540.1 ATEX smartphone Zone 1/21 - No Camera
i.safe-MOBILE IS540.1 ATEX smartphone Zone 1/21 - No Camera
0 reviews
Add your reviewArticle code 01-00540001-001-101
€2.200,00
(€2.662,00 Incl. tax)
Delivery time on request
WITHOUT CAMERA - The IS540.1 is an industrial 5G smartphone suitable for ATEX zone 1/21 Read more
Description
The i.safe-MOBILE IS540.1 5G smartphone with a bright 6-inch full HD display is equipped with a high-end chipset, supports a wide range of frequency bands. The high-performance processor provides fast data processing for the most demanding industrial applications such as predictive maintenance. The 16-pin ISM interface provides a secure connection for audio accessories, barcode scanners or other add-ons.

Advantages
- Amplified loudspeaker for noisy work environments
- Replaceable 4400 mAh battery
- Programmable side key (e.g. for PoC/PTT)
- Programmable red key (e.g. for lone worker protection/SOS)
Technical Features
Specifications
| ATEX Zone | Zone 1, Zone 21 |
| ATEX certification | EPS 22 ATEX 1 341 X |
| ATEX certification gas | II 2G Ex ib IIC T4 Gb |
| ATEX certification Dust | II 2D Ex ib IIIC T135°C Db |
| ATEX certification mining | - |
| IECEx Certification | IECEx EPS 22.0076X |
| IECEx certification gas | Ex ib IIC T4 Gb |
| IECEx certification dust | Ex ib IIIC T135°C Db |
| IECEx certification mining | - |
| Military standard MIL-STD-810 | MIL-STD-810H |
| Type of device | ATEX smartphone |
| Ingress Protection | IP68 |
| Operating system | Android 14 |
| Processor | Qualcomm QCM6490 Octa Core |
| Memory | 128 GB |
| Screensize | 6,0 inch Gorilla Glass 3 |
| Display resolution | 1080 x 2160 |
| Camera | No |
| Messaging functions | SMS, MMS |
| Mobile connectivity | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Frequencies | GSM/EDGE, WCDMA, FDD-LTE, TDD-LTE, 5G NR |
| Dual Sim | Nano-SIM + eSIM |
| Micro SD | Yes |
| Battery Capacity | 4,400 mAh (replaceable) |
| Bluetooth | 5.2 |
| Wifi | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), 2,4 GHz + 5 GHz |
| Flashlight | Yes |
| Vibrate function | Yes |
| Barcode reader | No |
| GPS | GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| SOS button | Yes (programmable) |
| PTT (Pusc-to-Talk) | Yes (programmable) |
| Lone worker protection | Yes (programmable) |
| Programmable keys | Yes |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 84,9 mm |
| Thickness (mm) | 20,6 mm |
| Weight with batteries (gram) | 422 g |
| Factory warranty | 2 years (i.safe MOBILE) |
0 stars based on 0 reviews
0 Reviews







ATEX Phones
ATEX Tablets
ATEX Wearables
ATEX Communication
ATEX Headsets
ATEX Pocket PC
ATEX Scanners
ATEX Measurement
ATEX Lighting
ATEX Camera's
ATEX Network Equipment
Rugged equipment




















